
Zagrebačka županija i dalje među najsigurnijim županijama u Hrvatskoj
(Marko Rašić / Foto: PUZ)
Županijska skupština Zagrebačke županije jučer je donijela Rebalans proračuna za 2021. godinu koji iznosi 1.329.412.913,00 kn i veći je za 4,92 posto u odnosu na Proračun donesen krajem prošle godine.
Za 3,90 posto veći je i Izvorni proračun kojim Županija realno i upravlja te on sada iznosi 541.744.967,00 kuna. Rebalans je rađen radi pokrića gubitka zdravstvenih ustanova uslijed pandemije, obnove i saniranja šteta uzrokovanih potresom, preraspodjele sredstava unutar postojećih projekata, ali i otvaranja novih, kao i usklađivanja namjenskih prihoda s rashodima.
Prihvaćeno je izvješće Policijske uprave zagrebačke o stanju i kretanju sigurnosnih pokazatelja na području Zagrebačke županije, a koje je predstavio načelnik PU zagrebačke Marko Rašić.
Tijekom 2020. godine na području Županije zabilježeno je 2559 kaznenih djela, 1753 prometne nesreće te 2642 prekršaja protiv javnog reda i mira i drugih zakona. U odnosu na isto razdoblje 2019. godine kriminalitet je u padu za 2 posto, razriješenost slučajeva bolja je za 5,4 posto, za 7,7 posto se smanjio broj prekršaja iz područja javnog reda i mira. Broj prometnih nesreća je manji za 11,2 posto, dok je broj smrtno stradalih ostao isti.
Rašić posebno je istaknuo pad kaznenih djela krađe za 3,3 posto, provalnih krađa za 19 posto, razbojništva za 41,4 posto i drskih krađa za 33,3 posto kao važne činjenice jer se radi o kriminalitetu koji utječe na subjektivan osjećaj sigurnosti stanovnika.
Javna priznanja
Donesena je i odluka o dodjeli Javnih priznanja Zagrebačke županije u 2021. godini. Povelja Zagrebačke županije dodijelit će se Ivanu Palčiću, mladom poljoprivredniku iz Vukovine, Gradskom ogranku Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata grada Zaprešića, Velimiru Sruku, potpredsjedniku Hrvatskog kinološkog saveza iz Dugog Sela, KUD-u Sveta Ana Rozga – limena glazba iz Dubravice i Udruzi osoba s invaliditetom Sinergija iz Samobora.
Nagrada Zagrebačke županije za doprinos ugledu i promociji Zagrebačke županije u zemlji i svijetu dodijelit će se autoru brojnih knjiga o povijesti Nikoli Tomincu iz Dugog Sela, kiparu Mati Turiću iz Vrbovca, taekwondoašu s invaliditetom Filipu Cimašu iz Ježeva i Ogranku Seljačke sloge Buševec. Nagrada za iznimna dostignuća u proteklom jednogodišnjem razdoblju dodijelit će se Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Pribić.
Zagrebačka županija darovat će Gradu Ivanić-Gradu 7,1 milijuna kuna vrijednu nekretninu koja će se urediti za potrebe Visoke škole Ivanić-Grad koja osim trogodišnjeg studija fizioterapije planira i diplomski studij fizioterapije te menadžment u zdravstvu. Inače, navedena škola povezana je sa SB Naftalan kao nastavna baza. (ZG-mag)