
Tomašević: Predložen je najpravedniji model naplate odvoza otpada
(Foto: Facebook, snimka zaslona)
O obnovljenoj zgradi OŠ Miroslava Krleže: Zgrada je energetski obnovljena i konstrukcijski ojačana te sada može podnijeti i potres kakav se dogodio u Petrinji, izjavio je gradonačelnik
Gradonačelnik Tomislav Tomašević danas je na Kaptolu otvorio obnovljen objekt Osnovne školu Miroslava Krleže. Riječ je o najstarijoj osnovnoj školi u Zagrebu i prvoj zgradi odgojno – obrazovne namjene koja je cjelovito obnovljenoj nakon potresa i to EU novcem.
Zgrada je energetski obnovljena i konstrukcijski ojačana te sada može podnijeti i potres kakav se dogodio u Petrinji, izjavio je Tomašević i dodao da se još izvode radovi na fasadi koji će biti završeni do svibnja ove godine.

Vrijednost radova je 80 milijuna kuna, od kojih se 40 milijuna planira povući iz Fonda solidarnosti EU-a, a druga polovica iz Nacionalnog fonda za oporavak i otpornost.
Škola koju je svojedobno pohađao i veliki hrvatski književnik po kojemu je ponijela ime ove će godine obilježiti 192 godine svog postojanja, a zgrada u kojoj se škola danas nalazi napunit će 146 godina. Zdanje koje je od iznimne važnosti za grad, kao dio povijesne urbane cjeline, upisano je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
»To je prva od 13 zagrebačkih škola koje su započele cjelovitu obnovu. Slijedi obnova pet osnovnoškolskih i osam srednjoškolskih zgrada. Sljedeće su na redu OŠ Ivana Merza u Ulici Franje Račkoga, koja bi trebala završiti koncem svibnja i OŠ Vugrovec u Kašini, koja bi također trebala biti završena na proljeće. Onda ostalih sedam škola tijekom 2022. i još dvije škole tijekom 2023. godine«, najavio je zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet.
O odvozu otpada
Gradonačelnik Tomašević osvrnuo se i na novi model naplate odvoza otpada po tzv. švicarskom modelu. Ustvrdio je kako je predloženi model »najjeftiniji i najpravedniji«.
Najavio je da će tijekom javne rasprave biti uvaženi svi dobri prijedlozi. Među njima je i taj da vrećice za odlaganje budu manjeg volumena – 10 umjesto 20 litara, kako se sada predlaže. Naglasio je da vrećice moraju biti od reciklirane plastike. Dodao je kako ostaju u funkciji tzv. zeleni otoci te da se ništa neće mijenjati u broju odvoza plastike, metala i papira. (ZG-magazin)