
Šalabahter za omatanje udžbenika
Započela je nova školska godina. Učenici su u školama preuzeli svoje knjige, a u knjižarama su ih dočekali (plastični – a nego kakvi) numerirani omoti. Naime, izdavači tjeraju svaki svoje formate knjiga, pa je za svaki primjerak izrađen omot specifičnih dimenzija.
U redu, JUS se više ne primjenjuje, DIN je njemački standard, ali gdje je nestao HRN (hrvatska norma)!? Stoga uz omote ide i popis brojeva s pripadajućim udžbenicima i radnim bilježnicama kojega treba poštovati prilikom postavljanja. Evo kako se i najjednostavnija radnja može pretvoriti u “nauku”.
Spomenimo da su djeca dobila i poprilično knjiga. Učenici 7. razreda iz jedne zagrebačke osnovne škole čak četiri primjerka samo iz matematike (udžbenik u dva dijela i dvije radne bilježnice). Kao da će svi biti “STEM-ovci”. Jedna upadica: Najnoviji pokazatelji na trzistu rada govore kako opada potražnja za programerima i IT stručnjacima…
Inače, u gostovanju na HRT-u urednice iz dvije velike izdavačke kuće su na pitanje moraju li udžbenici biti toliko teški odgovorile kako izdavači ne žele da se knjige formiraju po obujmu, već nešto u stilu kako žele biti nesputani i imati slobodu u kreativnosti pripreme obrazovnog sadržaja…