
Revolucionarni ekološki potez male floridske pivovare
(Foto: We Belivers)
U pivovari Saltwater Brewery su odlučili prežaliti gubitak od 10 do 15 centi po pakiranju, koliko ih košta proekološka praksa, ali joj se zato poslovni zaokret vratio u ogromnoj popularnosti doslovno preko noći
Manja floridska pivovara Saltwater Brewery odnedavno koristi biorazgradive prstenove (čak su i jestivi!) za svoje pakovanje od šest limenki piva. Njihova je namjera spriječiti daljnji pomor riba i morskih životinja koje su ugrožene plastičnim otpadom, a jedna od vrsta takvog otpada su plastični prstenovi koji povezuju klasično pakovanje od šest limenki piva.
Prema podacima organizacije Greenpeace, oko 70 posto morskih ptica i oko 80 posto morskih kornjača ugiba zbog toga što su pojele ili progutale kakav plastični dio otpada bačen u more. Također, zabrinjavajuća je činjenica da je oko 40 posto površine svih oceana kontaminirano plastičnim otpadom. Kao rezultat te kontaminiranosti je ogroman pomor morskih sisavaca i kornjača. Procjenjuje se da svake godine ugine milijun morskih ptica i sto tisuća morskih kornjača.

Klasični plastični prstenovi koji povezuju šest limenki piva samo su naizgled bezopasni. Potrošači ih najčešće nonšalanto bacaju u smeće, more ili gdje već stignu. Više nego zabrinjavajući podatak a koji je ujedno i upozorenje znanstvenika jest činjenica da će do 2050. godine čak 99 posto morskih ptica imati plastiku u svom organizmu, odnosno probavnom traktu.
Tako je floridska pivovara Saltwater Brewery iz grada Delray odlučila nešto poduzeti. Udružili su svoje snage s oglašivačkom agencijom »We Belivers« i napravili jestive prstenove koji ne ugrožavaju život u moru jer su biorazgradivi i bezopasni za morske životinje i ptice.
Biorazgradivi prstenovi za pakovanje piva proizvode se iz nusproizvoda koji nastaje tijekom proizvodnje piva. Takav nusproizvod sadrži ječam i pšenicu, a što je potpuno sigurno za sva živa bića: ljude, ribe, životinje i ptice. Dakle, takvi su prstenovi 100 posto biorazgradivi i kompostabilni.
Prošle se godine (2015.) u SAD-u popilo 6,3 milijarde piva, standard je još uvijek pakovanje od šest limenki, te nije teško zamisliti kakve katastrofalne posljedice na okoliš ima otpad od popijenog piva.
U floridskoj pivovari Saltwater Brewery su odlučili prežaliti 10 do 15 centi po prstenu, koliko ih košta proekološka praksa te svoje limenke piva odnedavno, umjesto plastičnim prstenovima, povezuje biorazgradivima – čak i jestivima! Uprava tvrtke jednostavno se više mogla pomiriti s time da sudjeluje u načinu pakiranja uslijed kojeg svake godine stradava milijun morskih ptica, 100.000 morskih sisavaca i kornjača.

Također, pivovara Saltwater Brewery drži da to što su eko-prstenovi nešto skuplji za proizvesti od onih plastičnih ne bi trebao biti problem ako u konačnici i proizvođači i potrošači pridonose očuvanju planete Zemlje.
Posljednjih nekoliko godina svijet je izrazito svjestan razornog utjecaja plastičnog otpada u oceanima, te su pojedine geografske pojave nakupljanja smeća dobile svoje nazive. Pivovari Saltwater zato se poslovni zaokret vratio u ogromnoj popularnosti doslovno preko noći, jer je postala glavna vijest u mnogim utjecajnim medijima diljem SAD-a i svijeta.
»To je velika investicija za malu pivovaru koju je pokrenuo jedan ribar, nekolicina surfera i ljudi koji vole more«, kazao je Petar Agardy, voditelj brenda Saltwater Brewery. Iz pivovare Saltwater Brewery poručuju da što se više pivovara bude odlučivalo za varijantu biorazgradivih prstenova, to će i cijene biti niže i pristupačnije.
U ovome trenutku floridska pivovara Saltwater Brewery radi na postupku patentiranja zajedno s grupom mladih meksičkih inženjera. Jestivi i biorazgradivi prstenovi trebali bi imati ogroman utjecaj na prehrambenu inustriju, hrane i pića. A zajednički bi cilj trebao biti spas svih morskih bića.
M. Funda