
Otvorena izložba Linija ljepote – trag nadahnuća
(Julije Knifer, Kompozicija I, olovka, 359 x 478 mm, Grafička zbirka NSK / Izvor: http://gkd.hr)
Jesenska sezona u Galeriji Klovićevi dvori započela je sinoć svečanim otvaranjem izložbe pod nazivom Linija ljepote – trag nadahnuća: 100 godina Grafičke zbirke Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Izložbom koja je otvorena do 3. studenoga želi se staviti naglasak na raznolikost likovne građe Grafičke zbirke NSK-a u Zagrebu. Na izložbi je izloženo 250 izložaka. Riječ je o crtežima, grafikama, grafičkim mapama, plakatima i razlednicama koje Grafička zbirka čuva od 16. stoljeća do danas. Autorice izložbe su Charlotte Maria Frank, Tamara Ilić-Olujić, Maja Karić i Vesna Vlašić-Jurić. Kustosica izložbe je Iva Sudec-Andreis.
Ravnatelj Galerije Klovićevi dvori Antonio Picukarić je rekao da je izložba realizirana u suradnji Galerije Klovićevi dvori i NSK-a u Zagrebu te uz potporu Ministarstva kulture i Gradskog ureda za kulturu, a pod pokroviteljstvom predsjednice Republike. Naglasio je kako je izložen samo jedan dio eksponata iz bogatog fundusa Grafičke zbirke i autoricama izložbe je bilo teško odlučiti koje vrijedne eksponate izložiti.
Picukarić je najavio i dvije nadolazeće izložbe u nastavku jesenske sezone. Prva je Refleksija Bauhausa: Akademija primjenjenih umjetnosti od 1949. do 1955. godine, koja će biti otvorena krajem listopada, a druga Umjetnost i život su jedno: Udruženje umjetnika Zemlja od 1929. do 1935. godine, koja će biti otvorena krajem godine.
U prigodnom govoru v. d. glavnog ravnatelja Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu Tatjana Petrić je rekla kako NSK čuva i brine o nacionalnom kulturnom blagu. Dodala je da je knjižnica neodvojivi dio akademske zajednice, jer je mjesto čuvanja, obrade, klasifikacije, ali i mjesto istraživanja, učenja, susreta, otkrivanja novih znanja kao i prostor druženja i otvaranja svijetu.
„Danas smo izuzetno ponosni, slavimo 100 godina Grafičke zbirke koja je 1919. godine osnovana kao dio NSK. Najveća je zbirka takve vrste u zemlji i važan je dio europske baštine“, izjavila je Petrić. Naglasila je da je Grafička zbirka nezobilazno mjesto hrvatske likovne scene.
Voditeljica Grafičke zbirke NSK-a Tamara Ilić-Olujić je pojasnila da je izložba predstavljena kroz šest tematskih cjelina.

„Izložba se otvara temom pejzaža, slijedi cjelina koja predstavlja životinje kao motiv likovnog stvaralaštva te cjelina čovjeka kao neiscrpnog likovnog nadahnuća. Nadalje je cjelina koja tematizira grad i život u njemu te apstrakciju kao fenomen umjetnosti 20. stoljeća. Izložbu zaključujemo djelima u kojima se različitim tehnikama i medijima izražava spoj slike i riječi“, pojasnila je.
Otvarajući izložbu državni tajnik u Ministarstvu kulture Ivica Poljičak je rekao da će posjetitelji vidjeti jednu kvalitetnu, dobro postavljenu izložbu raznovrsnih umjetnika i s jednim vremeplovom od 16. stoljeća do danas te će ih izložba nadahnuti.
Naglasio je i da je 100. obljetnica Grafičke zbirke NSK-a veliko postignuće i da je odluka o osnivanju zbirke 1919. godine dalekosežna: „Zahvaljujući pojedincima koji su dali poticaj Hrvatska ima jednu zbirku u kojoj se nalazi 200 tisuća grafika, mapa, razglednica i svega onoga što ulazi u grafički svijet, gdje imamo sjajnu poveznicu između literalnog i likovnog“.
Ivana Vranješ