Direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu dr. Dražen Jurković je za ZG-magazin govorio o tome treba li cjepivo za građane biti obavezno, ali i o strožim epidemiološkim mjerama u borbi protiv koronavirusa
Crni rekord oboljelih i umrlih od bolesti CPOVID-19 gotovo je svakodnevica u Hrvatskoj i svijetu, a pandemija ne jenjava. Stoga se velike nade polažu u cjepiva nekoliko proizvođača među kojima su britanska farmaceutska tvrtka AstraZeneca, američka tvrtka Moderna te američka farmaceutska kompanija Pfizer i njezin partnera, njemačka biotehnološka tvrtka BioNtech.
Prema novim najavama Europske agencije za lijekove (EMA) o odobravanju Pfizerovog cjepiva trebalo bi se odlučiti do kraja prosinca. Kada se cjepivo odobri Hrvatska će biti u procesu distribucije, a očekuje se prvih 125 tisuća cjepiva čija je učinkovitost 95 %. Cjepivo će biti besplatno za građane, ali će se odrediti prioriteti cijepljenja.
Inače, Hrvatska je već naručila 2,7 milijuna doza tzv. oxfordskog cjepiva tvrtke AstraZeneca. Također je rezervirala milijun doza cjepiva od Pfizera i 900.000 doza od kompanije Johnson&Johnson.
Direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske dr. Dražen Jurković je za ZG-magazin govorio o tome treba li cjepivo za građane biti obavezno, ali i o strožim epidemiološkim mjerama u borbi protiv koronavirusa.
„Kao specijalist javnog zdravstva smatram da se treba cijepiti. Osobno ću se cijepiti, a isto ću predložiti svojoj obitelji i prijateljima. Naime, nisam za obavezno uvođenje cijepljenja, ali svaki pojedinac mora biti svjestan posljedica svojih odluka i postupaka“, rekao je dr. Jurković. Dodao je da građani koji odbijaju cijepljenje moraju prihvatiti činjenicu da time dovode u opasnost svoje zdravlje i zdravlje svojih bližnjih. Također smatra da Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) ne bi trebao snositi troškove liječenja onog pacijenta koji se nije cijepio, a obolio je od bolesti COVID-19.
Širenje virusa će se prekinuti kad 70 % populacije razvije antitijela
„Na temelju dosadašnjih saznanja i podataka tri su cjepiva vrlo učinkovita. Cjepivo AstraZeneca je tehnički jednostavnije za uporabu, a cjepiva Pfizera i Moderne imaju nešto veću učinkovitost. No ključna je njihova pouzdanost i distribucija ne bi li praktična primjena bila što brža i efikasnija te kako bismo obustavili lanac širenja koronavirusa”, izjavio je Jurković. Dodao je da taj lanac će se prekinuti kada 70 % populacije razvije SARS-CoV-2 antitijela prirodnim putem ili procijepljenjem.
Što se tiče strožih mjera smatra da su one apsolutno nužne, ali da je istovremeno potrebno obratiti pozornost na ugrozu hrvatskoga gospodarstva.
„Potpuno zatvaranje nije moguće, ali određena događanja nisu trebala niti bi trebala biti dozvoljena, jer nisu nužna s obzirom na situaciju. Takvim (u dijelu nekonzistentnim pristupom) razvilo se nepovjerenje djela javnosti u vjerodostojnost i učinkovitost mjera, a povjerenje građana je ključno za provedbu protuepidemijskih mjera”, ističe naš sugovornik. Što se tiče ugostiteljskih objekata i ostalih gospodarskih aktivnosti smatra da je potrebno pronaći način da ostanu financijski održivi.
Osvrnuo se i na mogućnost ublažavanja mjera za vrijeme Božića kao što to čine neke europske zemlje. „Virus ne razaznaje blagdane i ne razlučuje igra li netko u prvoj ili trećoj ligi. Stoga je neupitno da mjere nije nužno ublažiti tokom narednog razdoblja, osim ako to dopusti epidemiološka situacija“, kazao je dr. Jurković.
Naglasio je da za njega i njegovu obitelj Božić je najveći i najznačajniji blagdan u godini, ali poštivanje mjera treba biti prioritet sukladno epidemiološkoj situaciji kako bi se očuvali životi.
Pitanje svekolikog otpada, pa tako i plastičnog, rješava se političkim odlukama. Koje se moraju temeljiti na strukovnim podlogama. Gledan emisiju “Peti dan”. I čudim se uglednim intelektualcima kako ne razumiju da je politička odluka, dobra ili loša konačna. Da čitaju ovaj Portal mogli su zamijetiti da u konceptu vrednovanja tehnike postoji ključna misao. “Svaka ljudska djelatnost je u funkciji društveno-humanističkih ciljeva. Koje bezuvjetno određuje politika”.
Kratko. Talijanski znanstvenici su istraživali čega ima u ljudskim posteljicama. Imali su 12 ispitaka. U 3 su našli umrljane mikročestice polipropilena. Ostalo su pigmenti, koji su korišteni za umjetne premaze, boje, ljepila, flastere, boje za prste i kozmetiku te proizvode za osobnu njegu. Članak je vrhunski napisan u skladu s pravilima znanstvenog zanata. No, nigdje ni riječi o tome kako te umrljane polipropilenske mikročestice (25 % uzorka) utječu na zdravlje živog bića. Regija se domogla tog teksta i poslužila se za napad na plastiku u cjelini.
Živimo u globalno korumpiranom društvu i glavni je problem što ima znanstvenika koji će dokazati što god je potrebno, odnosno što traži naručitelj (ako im je to dobro plaćeno). Uzmimo za primjer istraživanje o aditivima za očuvanje boje crvenog mesa. Prema jednim istraživanjima su kancerogeni, ali prema istraživanjima koje je naručila američka mesna industrija – nisu. Postoje i različiti komentari na novo cjepivo za COVID-19, pa nije slučajno da su u moru (dez)informacija i manipulacija potrošači – u ovom slučaju građani koji razmišljaju cijepljenju, oprezni i skeptični. A jednom narušeno povjerenje teško se vraća.
Činjenica jest da je cijepljenje smanjilo smrtnost i obolijevanje od niza bolesti. No treba uzeti u obzir da razvoj nekog cjepiva u pravilo traje od 8 do 10 godina, a ovdje je to napravljeno u rekordnom vremenu – za nešto više od godinu dana. Cijeli taj poduhvat je pomalo čudan, da ne kažem sumnjiv. Pogotovo kad se uzme u obzir o kolikoj se lovi tu radi na globalnoj razini i koji su se sve ljudi spominjali u vezi s projektom COVID-10 cjepiva.
Je, kak ne. Glavno je da se imućnim farmaceutskim divovima osigura još hrpa lovice. A mi nek plaćamo još i liječenje. Ko da smo Merika. Kaj ne plaćamo dosta osnovno i dopunsko zdravstveno za javno zdravstvo u kojem nas sve više šalju privatnicima?