
Od ospica oboljelo više od šezdeset osoba
Smatra se da je epidemija ospica u Hrvatskoj „uvezena“ i najviše se javlja u višečlanim, uglavnom necijepljenim obiteljima. Osim u Zagrebu, manjih grupiranja bolesti ima u Rijeci i Vinkovcima, a od oboljeih nekoliko je pacijenata razvilo upalu pluća kao komplikaciju zaraze. Svaku sumnju na zarazu treba prijaviti epidemiološkoj službi
U Hrvatskoj je od početka prvih registriranih slučajeva zaraze ospicama u prosincu 2014. godine do danas zabilježeno preko 60 oboljelih osoba. »Dio bolesnika je i laboratorijski obrađen, odnosno još se uvijek kod preostalih pacijenata i službeno potvrđuje dijgnoza ospica«. Ističu to u dopisu ZG-magazinu epidemiolozi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) dodajući kako mnogi od njih nisu cijepljeni protiv te bolesti, odnosno dobili su je kao rezultat obiteljskog grupiranja ili zbog nekog drugog kontakta sa oboljelima.
U Zagrebu je zabilježeno nekoliko obiteljskih grupiranja ospica u obiteljima s velikim brojem ukućana i to onih koji uglavnom nisu bili cijepljeni. Manjih grupiranja zaraze ima u Rijeci i Vinkovcima, kao i pojedinačnih slučajeva pobola. Jedan se pacijent najvjerojatnije zarazio izvan Hrvatske, a kako je kod nas stanovništvo protiv te virusne infekcije dobro procijepljeno, smatra se da su ospice »uvezene«. Sumnja se na izvorište odnosno Međunarodnu izložbu pasa u slovenskom Kranju, koja se održavala u studenom prošle godine. Prvi su slučajevi u susjednoj Sloveniji zabilježeni već tada, pa je europskim sustavom brze dojave HZJZ dobio informaciju o tamošnjoj manjoj epidemiji.
Moguće komplikacije
Ospice su se međutim registrirale i kod pacijenata pristiglih iz Njemačke, BiH, Srbije… Kao komplikaciju zaraze, ističu se u dopisu HZJZ-a, četvero je osoba razvilo upalu pluća, a jedan upalu srednjeg uha. Kako bi se spriječilo moguće daljnje širenje epidemije važno je svaku sumnju na ospice odmah prijaviti nadležnoj epidemiološkoj službi, upozoravaju liječnici.
Podsjetimo, ospice su visoko zarazna bolest od koje uglavnom oboljevaju djeca pa se zato i cijepe, ponajprije ona do godine dana odnosno pred polazak u školu. Virus zaraze počinje povišenom temperaturom s mijalgijom, suhim kašljem (poput laveža psa), upalom očne spojnice, bolom u grlu, iscjetkom iz nosa… Bolest se očituje u nekoliko faza pa se nakon prvih simptoma, u usnoj šupljini javljaju ospice poznate i kao Koplikove pjege koje nalikuju sitnim zrncima pijeska okruženim crvenim obrubima. Potom se osip širi prvo na glavi, iza ušiju, po licu i dalje tijelom. Pjegast je, sitnocrven i može biti popraćen visokom vrućicom, a kasnije svrbi i nalikuje crvenim kvržicama (može i krvariti).
Ospice se liječe simptomatski (skidanje temperature), mirovanjem od sedam do deset dana, čajevima. Ako se tijekom bolesti jave grčevi, produktivni kašalj, bol u uhu i drugo, moguće su komplikacije bolesti. Kako doznajemo od epidemiologinje Mirjane Lane Kosanović Ličina, voditeljice Odjela za epidemiologiju zaraznih bolesti u Nastavnom Zavodu za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”, od ospica su u Zagrebu oboljele uglavnom necijepljene osobe od jedne do četiri i od 20 do 29 godina. Ona kaže kako se, nakon dopisa upućenog cjepiteljima, o poajvi ospica kod neprocijepljenih ljudi u Zagrebu ali I Hrvatskoj, uputilo pedijatre I liječnike obiteljske medicine da provjere cijepni status djece koju imaju u skrbi.
Poziv na cijepljenje
Pozvalo ih se i na cijepljenje sve one koja su navršila 12 mjeseci, a nisu primila cjepivo protiv ospica, rubeole i zaušnjaka (mumpsa). Uputilo ih se također da epidemiološkom provjerom izvide postoje li necijepljene osobe u bližoj okolini oboljelog, pa da ih u pozitivnom slučaju (pro)cijepe. To će za njih kao protuepidemijska mjera biti besplatno. Da bi se u Hrvatskoj prema kalendaru cijepljenja osoba smatrala procijepljenom protiv ospica, mora primiti dvije doze cjepiva: s navršenih godinu dana i pri upisu u osnovnu školu.
“Osobe koje nisu bile izložene zarazi, a u životu nisu cijepljenjene protiv ospica i to s dvije doze, koliko je potrebno za dugotrajnu zaštitu, niti su bolest preboljele, a željele bi se zaštiti, trebaju primiti dvije doze cjepiva u razmaku od najmanje mjesec dana”, kaže liječnica. Ako nisu sigurni jesu li ospice već imali, trebaju obaviti laboratorijsku pretragu dokazivanja protutijela pa ako je negativna morali bi se (pro)cijepiti.
Snježana Kratz