Kućna računala ranih 1980-ih su bila dosta rijetka i prilično skupa. Relativno jeftin ZX Spectrum je to promijenio, donoseći grafiku u boji te gomilu jednostavnih igara i mogućnost stvaranja vlastitih igara bez doktorata iz informatike.
Još 2017. godine londonska razvojna tvrtka SpecNext lansirala je putem Kickstatera poboljšanu verziju toliko voljenog Spectruma, a sada je došla na red i druga verzija.
Izvorni Spectrum bio je ogroman napredak u odnosu na neposrednog prethodnika, ZX81. Umjesto membranske tipkovnice osjetljive na pogreške, korisnici su dobili puno bolju tipkovnicu s gumenim tipkama, a novi model se mogao spojiti i na televizor u boji zbog čega je korisnik lako mogao zaboraviti na igrice koje su se do tada prikazivale u nijansama sive.
Većina je korisnika morala učitavati igre u računalo pomoću kasetofona, slušajući neobične zvukove s raznim oscilacijama te držati palčeve da će se nakon cijelog procesa igra ipak učitati kako treba, bez javljanja pogreški na kraju.
Spectrum je obustavljen početkom 1990-ih, ali su entuzijasti hakirali i poboljšavali svoja 8-bitna čuda dugi niz godina nakon što su se prestala proizvoditi. Razvijene su i nove igre, ali one nisu uvijek radile na svim kućnim modifikacijama, pa je SpecNext stvorio Next, koji je mogao pokretati i originalne igre i noviji softver.
Izvorna Kickstarter kampanja privukla je više od 3000 potpora, ali posljednja od originalne serije isporučena je samo strpljivim ulagačima u lipnju ove godine. Sada je na raspolaganju nova, poboljšana verzija koja se može dobiti putem Kickstarter kampanje.
Novi procesor ZX Spectruma Next može raditi na 3,5 MHz i 7 MHz kao i u prvom izdanju, ali se također može pojačati na 14 MHz i 28 MHz.
Umjesto 512 KB RAM-a, korisnik dobivate cijeli megabajt, koji se interno može proširiti na 2 MB. Tu je i izbor video rezolucije od 256 x 192 ili 640 x 256 pri 50 ili 60 Hz, s VGA i HDMI izlazima na stražnjoj strani kućišta te dva priključka za joystick. Uključen je i PS / 2 ulaz za miš.
Podatci se pohranjuju na SD karticu na kojoj su instalirani NextZXOS operativni sustav, igre, demonstracije i aplikacije. Korisnicima je na raspolaganju NextBasic kako bi imali mogućnost kodiranja svojih vlastitih igara. Kombi-priključnica za mikrofon/slušalice služi za umetanje kaseta i spremanje igara. Sustav sadrži devet-kanalni audio, a tu je i Wi-Fi modul.
Jasno da Next neće pokretati zahtjevne moderne igre, ali zaljubljenicima u retro igre ovo je vrlo primamljiv stroj. Kickstarter ponude počinju od u iznosu protuvrijednosti od oko 2500 kuna za Next Plus ili cca 2760 kuna za ubrzani model. Procjenjuje se da će isporuka krenuti za godinu dana.
Pripremio: Boris Jagačić (Izvor: SpecNext)
Pohvale su utemeljene. Nitko kao Boris, ali doslovce nitko … nije tako savjestan, precizan, jasan u vizualnom i svakom drugom kreiranju priloga koje mnogi sa oduševljenjem čitaju. I ne samo čitaju, nego dijele i drugima i prevode.
Puno hvala Johnny, drago mi je da tako misliš!
@R2D2
Zahvaljujem na pohvalama
@Munja
Ja sam se jedva odupro da nisam kupio ovako nešto: https://zg-magazin.com.hr/novi-stari-commodore-64-ponovno-u-prodaji-od-pocetka-2018/ (jer komodorac je prva ljubav) ili ovo: https://zg-magazin.com.hr/nintendo-nas-vraca-u-1980-e/
A kad vidim da C64 ima već i reizdanje, ponovno sam na “mukama”. U pravu ste, prebrzo tehnologija zastraijeva. No, opet su se kao mediji/nosači zvuka najboljima pokazala neka zastarjela rješenja – ploče se mogu slušati i nakon 50 godina bez problema, ako su očuvane, a čak (kako se pokazalo) kasete imaju dulji vijek trajanja od svojedobno toliko hvaljenih optičkih medija. Sjećam se da su i nekakvom matematikom pokušali dokazati i superioran zvuk CD-a, no palo je to u vodu jer (vrlo osjetljiv) CD zvuči hladnije, “metalno” u usporedbi s pločama. Problem je što se stalno izbacuju neki novi formati zbog kojih uređaji brzo zastarijevaju, a teško je to sve pratiti uz hrvatski standard.
Imam ja doma neki Commodore u obliku sticka, kupio sam ga u sličnoj situaciji kao i ovo sa ZX Spectrumom, nekakvo reizdanje, ima isto tako nekoliko tih prastarih igara, …. čovjek se malo uključi, da se podsjeti i još brže se isključi jer nema dva života da bi se bavio stvarima koje su “passe” i bez privlačnosti a sve ostalo što sadržava nije više vrijedno spomena (za nas občne korisnike).
Ja ne mogu više ni video kasete gledati pa sam ih sve (gotovo sve) bacio prije nekoliko godina a već par godina ni DVD diskove ne gledam iako imam preko 1.000 filmova na njima.
Tko bi ONDA rekao da će naše “ljubavi” tako brzo proći i zastarjeti da će nam biti dosadne.
Vi ste hebeno najbolji portal u regionu!