Kada visoki državni službenik poruči mladima da im je najbolje učiti strane jezike i iseliti se u inozemstvo otvara se pregršt pitanja. Prvo – kako je moguće da osoba s takvim stavom godinama obnaša odgovornu dužnost na račun poreznih obveznika koji (još uvijek rade i žive) u Hrvatskoj…
Žarko Delač
Kada visoki državni službenik poruči mladima da im je najbolje učiti strane jezike i iseliti se zatim u inozemstvo otvara se pregršt pitanja. Prvo – kako je moguće da osoba s takvim stavom godinama obnaša odgovornu dužnost na račun poreznih obveznika koji još uvijek rade i žive u Hrvatskoj. Jer moramo se složiti da takvo promišljanje nije, najblaže rečeno, u skladu s etičkim kodeksom državnih i javnih službenika, a da o domoljubnoj komponenti niti ne govorimo. Jednostavno ta se izjava ne može ni na koji način opravdati sadašnjim osobnim nezadovoljstvom političkim okruženjem i klimom jer i prilikom imenovanja vodila se briga o političkom ključu. Stoga ova neodmjerena izjava nameće zanimljivo dodatno pitanje gdje su danas i što rade hrvatski građani koji su glasali protiv na povijesnom referendumu za neovisnost i samostalnost Republike Hrvatske.
Ne treba previše analitičkih sposobnosti i mudrosti kako bi se zaključilo da su mnogi od njih pravilno raspoređeni u raznim nevladinim udrugama, političkim strankama i državnim institucijama. Tako danas s povijesne distance možemo još bolje shvatiti i čuvene riječi prvog predsjednika Republike Hrvatske o “crvenim i žutim vragovima”. Vječita borba i sukob stavova i mišljenja u hrvatskom društvu jednostavno nikada nije zatomio, a samo se pritajio za vrijeme Domovinskog rata.
Uvijek su nam krivi drugi
Nažalost, bilo je to idealno vrijeme da protivnike hrvatske neovisnosti i samostalnosti, pesimiste, huškače i slične dionike kočenja razvoja mlade hrvatske države izvedemo na pravi put ili osujetimo u njihovim namjerama. Kako to nismo učinili konstantno se opterećujemo i borimo s vlastitim problemima, saniranjem povijesnih krivotvorina, sportskim neredima ili uništavanjem i otuđivanjem gospodarskih potencijala. Dodamo li tome angažmane oko traženja raskida potpisanih Vatikanskih ugovora, promjene imena ulica i trgova ili stupidno proglašenje homofoba godine, stvari postaju još jasnije. Naime, izlika kako su nam za sve nedaće uglavnom svi drugi krivi ili krivce tražimo negdje drugdje ne drži vodu.
Dodatno to možemo potkrijepiti nedostatkom građevinskih radnika i obrazovanih poljoprivrednika, malim brojem obitelji koje se odlučuju za veći broj djece ili snobovskom eskapadom koja je doživjela medijski bum pod nazivom Lidlići.
Posljedice su to višegodišnjeg života u socijalizmu i ispiranja mozga pa je bilo sramota imate više djece, živjeti na selu ili časno raditi svoj posao kao zidar ili keramičar. Imajući sve to na umu nije čudno da nam nekadašnji protivnici referenduma suptilno nameću situaciju beznadnosti, nude idilu u zapadnom svijetu ili smanjuju empatiju prema tuđim problemima. Nažalost, tek kad nas zadesi neka veća prirodna katastrofa naglo shvatimo da je to mjehur od sapunice i totalno se promijenimo. Dokaz je to kako ipak ima nade za nas koji smo u ogromnoj većini, a time i bolju budućnost hrvatske države.
Opet klasična ZAMJENA UZROKA koju protežira današnja politička vrhuška. Po autoru članka krivi su (nije važno za što) mrzitelji Hrvatske a nije kriva današnja VLAST koja konstantno stvara razloge za opravdane kritike i nezadovoljstvo. Da je današnja vlast dobra ne bi bilo razloga ni opravdanja za ovakve loše kritike. Autoru ne pada na pamet da je rezignacija tolika da ČAK i korektnim državnim dužnosnicima sjeda u glavi nemogućnost izlaza bez totalno novog društvenog ustroja a što je nemoguće bez velikih drastičnih promjena u glavama vodećih a koji drže sadašnje stanje jer njima odgovara. Upravo su političke elite svojom nesposobnošću izazvale sve ovo nezadovoljstvo i to nema veze sa grupacijom koja je bila protiv samostalnosti Hrvatske. Uostalom ona je bila i statistički zanemariva. Što i da ima veze ? Zar ti ljudi izmišljaju da je loše ? Ili im se samo daje povoda (i ne samo njima). Posljedica višegodišnjeg života u socijalizmu je spoznaja kako se može BOLJE voditi država i kako današnja vlast to ne zna. Možete ponavljati da je nekad bilo lošije ali to ne može promijeniti naš život i uvjerenja koja smo u to vrijeme proživjeli pa znamo da lažete samo kako biste se održali na vlasti.
Bravo majstore!
Odličan članak…ispravno pogodjeno,valja se osloboditi komunističkog mentaliteta, a zato nam je među ostalim nužna LUSTRACIJA….
Ma koji komunizam? Dajte ne bulaznite. Pa imamo neovisnost vec vise od cetvrt stoljeca i jos smo zaglavili ’45-oj. Zbog vas i onih koji ovako razmisljaju smo i tu gdje jesmo. Lustracija, am najte…
Govorite o svaljivanju krivnje na druge, a radite to i sami. Sad je najednom za razlike među djecom kriv jugoslavenski socijalizam iako je to bio sustav u kojem su se razlike, ne samo među djecom, daaaaleko manje osjetile! U usporedbi s ovim to je bilo humano društvo i socijalno osjetljivo društvo.