Mali festival za velikog pisca
Krleža je mjerilo našega vremena. Prvo je Matoš otvorio Hrvatsku prema svijetu, a onda je to nastavio Krleža. Zagreb ima Sljeme i ima jednu spiritualnu, artističku planinu. Ta druga planina, to je Miroslav Krleža
Igor Mandić: Emil je bio moj biološki, Krleža duhovni, a Josip Broz politički otac
Od 1. do 7. srpnja u Zagrebu se održava drugi po redu Festival Miroslav Krleža. Festival će se održati u povodu 120. obljetnice rođenja velikana hrvatske književnosti, i to većinom u autentičnim prostorima autorove kuće na Krležinom Gvozdu 23, gdje je i Memorijalni prostor Miroslava i Bele Krleža te u Muzeju Grada Zagreba i u Klovćevim dvorima.
Pored dostojnog obilježavanja obljetnice Krležina rođenja, namjera je Festivala, kako ističe njegov autor i ravnatelj Goran Matović, da dodatno i est/etički citatno kontekstualizira Krležinim tumačenjima što nam to zaista donosi Europa danas.
Na jučerašnjem predstavljanju Festivala u Krležinoj kući Matović je ocijenio kako se radi o malom festivalu za velikog pisca, podsjetivši kako se na prošlogodišnjoj manifestaciji tražila ulaznica više, pa se nada da će takav uspjeh ostvariti i ove godine.
„Krleža je mjerilo našega vremena. Prvo je Matoš otvorio Hrvatsku prema svijetu, a onda je to nastavio Krleža. Zagreb ima Sljeme i ima jednu spiritualnu, artističku planinu. Ta druga planina, to je Miroslav Krleža. Kad bi se u ovu drugu planinu ulagalo bar jedan posto od onoga što se ulaže u prvau, Zagreb bi doista bio velegrad“, mišljenja je Matović.
Zamisao je Festivala da se preko Krleže uspostavi novi, živi dijalog sa svijetom, u čemu će doprinijeti i zemlje-partneri ovogodišnjega Festivala – Mađarska, Srbija i Slovenija.
Uvodničar svečanog otvaranja bit će književni kritičar, esejist, kolumnist, polemičar Igor Mandić koji je tom prilikom izjavio kako je on za razliku od ostalih ljudi imao tri „oca“: „Emil je bio moj biološki, Krleža duhovni, a Josip Broz politički otac“.
Podsjetio je na scenu kada ga je njegov idol jednom prilikom čak istjerao iz svoje kuće na Gvozdu, nakon čega je Mandić raskrstio s Krležom, pa je napisao i knjigu polemika Zbogom dragi moj Krleža. No, Mandić kaže kako sad uviđa da je Krleža bio u pravu, te da Krležin stil nije samo u bogatstvu opisa koji su domaći autori kasnije kopirali već snažne poruke te konstantno propitkivanje i kritiziranje društvenih odnosa i vlasti.
Bogat program
Festival se otvara 1. srpnja Agramerskim prolaznicima, koji nas uvode u predstavu Evropa danas, koja će se održati 2. srpnja (okupljanje kod Krležina spomenika, a nastavak predstave na Gvozdu).
Nakon toga 3. srpnja slijedi promocija knjige S Krležom iz dana u dan i repriza Evrope danas. U četvrtak, 4. srpnja u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici otvara se izložba Europski Krleža, dok će u petak 4. srpnja u Muzeju grada Zagreba biti otvorena izložba Portreti Miroslava Krleže i pogledati predstava Castellice. Za petak 5. srpnja predviđen je znanstveni skup o Krleži, a istog će se dana prikazati i predstava Izlet u Rusiju.
U subotu slijede Razgovori u Krležinom vrtu u kojem će gostovati Rade Šerbedžije, Tri kavaljera frajle Melanije (predstava u HNK Varaždin), a prikazat će se i dokumentarni film Serbus Krleža.
Festival završava na 7. srpnja, ujedno i dan piščeva rođenja i to glazbeno-scenskim događanjem Krležine adrese koja počinje u 5 sati ujutro u Radićevoj ulici, gdje je Krleža i rođen. Posljednji je na redu „mađarski program“ – predstava U agoniji koju potpisuje mađarski režiser János Dömölky, a koja će premijerno biti izvedena u atriju Klovićevih dvora.
Cijene ulaznica su od 30 do 60 kuna i mogu se kupiti u Knjižari Arkadija – Školska knjiga na Trgu bana Jelačića 14.
Programsku knjižicu 2. Festivala Miroslav Krleža možete učitati ovdje.
Boris Jagačić