Za potrebe Hrvatske ratne mornarice izgrađene su prema projektu Brodarskog instituta raketne topovnjače “Kralj Petar Krešimir IV” (na slici) i “Kralj Dmitar Zvonimir”, diverzantska podmornica “Velebit” te brod za protuminsku borbu “Korčula”
S 21. siječnja 2019. istječe rok za iskazivanje interesa za kupnju nekretnina u vlasništvu Brodarskog instituta d.o.o. u Novom Zagrebu, ukupne površine 1865 m2.
U javnom pozivu za prikupljanje ponuda koji je u prosincu 2018. raspisao glavni direktor Brodarskog instituta mr. sc. Igor Tripković navodi se kako početna cijena nekretnine iznosi 2,85 milijuna kuna, prema procjeni stalnog sudskog vještaka za graditeljstvo i procjenu nekretnina.
Kako se ističe u pozivu, objekt se, prema Prostornom planu Grada Zagreba – Novi Zagreba nalazi na površini stambene namjene, čime se naslućuje »budućnost« Brodarskog instituta kojega je osnivač Republika Hrvatska.
Podsjetimo da je Brodarski institut, osnovan 1948. godine, imao značajnu ulogu u razvoju hrvatske brodogradnje tijekom više desetljeća, podupirući domaću industriju i brodogradilišta, uključivši pulski Uljanik, riječki 3. maj i splitski Brodosplit.
Nekadašnje znanstveno-istraživačko uporište brodogradnji posjeduje suvremene bazene za modelska ispitivanja otpora, propulzije i upravljivosti brodova.
Osim u civilnoj brodogradnji, odnosno projektiranju radnih, ribarskih i putničkih brodova, Insitut je imao značajnu ulogu i u ratnoj brodogradnji te su ondje izrađeni projekti hrvatskih raketnih topovnjača, presretača, brzih napadajnih brodova, desantnih brodova, a ondje su se osmišljavale čak i podmornice.

Diverzantska (“džepna”) podmornica P-01 Velebit hrvatski je proizvod, a predstavlja poboljšanu inačicu podmornice klase Una, kakvih je u razdoblju od 1981. do 1989. izgrađeno šest komada
Kao trgovačko društvo Brodarski institut prihode je ostvarivao komercijalnim ugovorima, a 40 posto prihoda zarađivao je na inozemnom tržištu.
Podsjećamo i da su, svjesni koliko je Institut važan za Zagreb i Hrvatsku, iz udruge građana »Siget«, četvrti u kojoj se Insitut nalazi, svojedobno pisali predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću kako bi potaknuli Vladu na intervenciju u smjeru spašavanja Instituta, ali to očigledno nije dalo rezultata.
Tekst javnog poziva dostupan je na mrežnoj stranici Brodarskog instituta: http://www.hrbi.hr/images/novosti/JAVNI_POZIV_ZA_ISKAZIVANJE_INTERESA.pdf
(ZG-magazin)