
Hrvatska će plaćati skupe penale jer nije uspostavila sustav za odvajanje otpada
(Naslovna fotografija. www.kastijun.hr)
Na neodrživost sustava regionalih i županijskih centara za gospodarenje otpadom upozorila je i Europska komisija u Ranom izvješću
U Večernjem listu od 18.10.2019. pod naslovom „Odvajanje otpada ne znači jeftinije račune, to je populizam“, gđa. Anić Vučinić, predsjednica Hrvatske udruge za gospodarenje otpadom, HUGO (dalje: HUGO) iznosi netočne podatke o troškovima prikupljnja otpada, izgradnji centara za gospodarenje otpadom i spaljivanju otpada. Činjenice dematiraju njene navode, kako slijedi:
Republika Hrvatska neće postići zadane ciljeve u odvojenom prikupljanju i recikliranju otpada do 2020. godine i posve je izvjesno da će plaćati skupe penale upravo zato što nije uspostavila sustav odvojenog prikupljanja otpada. Odvojeno prikupljanje otpada na kućnom pragu je najbolja europska praksa, koja je apostrofirana i EU Direktivom o otpadu i Amandmanima toj Direktivi.
Frakcije otpada koje trebamo obvezno odvojeno prikupljati i reciklirati propisane su Direktivom i to su upravo sirovine i resursi koje imaju vrijednost, a već na bazi 40 % odvojeno prikupljenog otpada uspostavlja se sustav koji se može samofinancirati. Republika Hrvatska nema sustav odvojenog prikupljanja, ni uspostavljeno tržište sekundarnih sirovina.
Dugogodišnje insistiranje na spaljivanju otpada i izgradnji regionalnih i županijskih centara za gospodarenje otpadom, koji imaju za posljedicu nastanak goriva za spalionice i nova odlagališta, koji gđa. Anić Vučinić i Udruga HUGO zastupa totalna je besmislica u interesu određenih grupacija. Prema Direktivi o otpadu ne smije se spaljivati otpad bez prethodnog izdvajanja svih reciklabilnih komponenti, a kad se one izdvoje, onda nema što gorjeti.
U praksi, centri znače vrlo mali postotak odvajanja i recikliranja, uz posljedično ozbiljne ekološke i zdravstvene probleme, uzrokuju rasipanje resursa, sirovina i novca. Brojne probleme i štetnost centara za gospodarenje otpadom dokazala su i već dva izgrađena centra, Kaštijun i Marišćina.
Na neodrživost sustava regionalih i županijskih centara za gospodarenje otpadom upozorila je i Europska komisija u Ranom izvješću, uz preporuku za uspostavu lokalnih sustava u odvojenom prikupljanju i recikliranju otpada. Europa prioritet u financiranju daje upravo prevenciji nastanka, odvojenom prikupljanju i recikliranju pred spaljivanjem.
Upravo takvi centri i posljedično spaljivanje otpada (kako god ga zvali), koji se grade po nečijem diktatu bez studije opravdanosti suprotno uspostavi sustava odvojenog prikupljanja što bliže mjestu nastanka, su uzrok i već najavljenom novom povećanju cijene usluge prikupljanja otpada, kao i skupim penalima koje ćemo plaćati.
Županijski i regionalni centri za gospodarenje otpadom i posljedično spaljivanje otpada, usmjereni su na daljnju pljačku građana u segmentu otpada, koju u interesu određenih grupacija i obmanama u javnosti, zastupa i provodi dulje vrijeme i Hrvatska udruga za gospodarenje otpadom, HUGO. Računi neće građanima biti veći zbog uvođenja sustava odvojenog prikupljanja i recikliranja, nego upravo i zbog ovakvih zagovornika i provoditelja partikularnih interesa.
U Zagrebu, 20. 10. 2019., Udruga UZOR, po predsjedniku Branka Genzić-Horvat