Fašnik u Zagrebačkoj županiji

Fašnik u Zagrebačkoj županiji

Fašnik, poklade, karneval… razdoblje je prije korizme u kojemu se priređuju povorke maškara, kostimirani i maskirani plesovi. Običaj se najvjerojatnije razvio iz rimskih bakanalija, luperkalija i saturnalija, ali je utemeljen i na magijskom vjerovanju u gojenje zlih sila, kao i protjerivanje zime. Ima i socijalno značenje jer se kroz lakrdijašenje često očituje i društvena kritika.

Najpoznatija slastica koju vežemo uz poklade je svakako krafna, krofna ili pokladnica. O nastanku krafni kruže mnoge priče i legende, manje ili više romantične, kao da je riječ o nekom mitskom antičkom junaku. Osim toga, postoji legenda da je u davno doba jedna nesretno zaljubljena kuharica tijesto pripremljeno za pečenje umjesto u pećnicu zabunom ubacila u vruću masnoću te je na taj način izumila krafne.

Krafna, njena klasična slatka varijanta s marmeladom od marelica i karakterističnim bijelim prstenom, bez dvojbe je slastica koja simbolizira vrijeme poklada. Tradicija održavanja maškara i karnevala u Zagrebačkoj županiji je duga, a među najpoznatijima je svakako Samoborski fašnik. Danas on predstavlja jednu od najvažnijih manifestacija i turističkih atrakcija grada Samobora, a ove godine se održava od 17. do 28. veljače. Turopoljski fašnik u Velikoj Gorici održat će se 25. veljače, a dan poslije Mali fašnik. U Svetoj Nedelji fašničkih spelancija bit će također 25. veljače na Trgu Ante Starčevića, a maškarat će se i u Vrbovcu, Ivanić-Gradu, Jastrebarskom, Dugom Selu, Svetom Ivanu Zelini, Zaprešiću, Pisarovini, Brdovcu.

Više na: http://www.tzzz.hr/dogadjanja/

Dijeli
KOMENTARI
Komentari su zatvoreni