EP u odbojci: Hrvatice zaustavljene u četvrtfinalu

Od ekipe koja ima kvalitetu, koja ima i srce, upornost, ekipe u kojoj je duh zajedništva vidljiv ne samo na terenu, rezultate tek treba očekivati

Hrvatska ženska seniorska reprezentacija zaustavljena je u jučerašnjem četvrtfinalu Europskog prvenstva porazom od reprezentativki Njemačke 3:0 (25:23, 25:23, 25:18).

No, više od rezultata raduje ono što je naša ekipa pokazala ne samo na terenu Gerry Weber Arene u njemačkom gradu Halleu, već tijekom ovog natjecanja. Od ekipe koja ima kvalitetu, koja ima i srce, upornost, ekipe u kojoj je duh zajedništva vidljiv ne samo na terenu, rezultate tek treba očekivati.

Prvi set odličnim je servisom otvorila Mia Jerkov (postava Topić, Fabris, Miloš, Poljak, Grbac , Jerkov i libero Malević), no njemačka ekipa odmah pokazuje kako namjerava u najmanju ruku obraniti srebro s prošlog Europskog prvenstva. S dvije prevare našeg bloka, te odličnom Furst, Njemice dolaze u vodstvo 5:4. Vodstvo prerasta u +3 (10:7). Poenom Ivane Miloš, te reakcijama Samante Fabris, naše djevojke smanjuju razliku na 10:9. Njemice korigiraju prijem servisa, dok hrvatskoj ekipi šteka i na servisu i u bloku te se na tehnički time out odlazi sa 16:12. Povratak na teren donosi ponovno odličnu igru naših djevojaka koje 16:12 pretvaraju u 22:22. Malo sreće na strani domaćina rezultira sa tri set lopte. Iako prvu sprečava Fabris, njemačke reprezentativke ne propuštaju priliku za osvajanje prvog seta, 25:23.

Problemi na prijemu servisa

Problemima na prijemu servisa naše reprezentativke započele su drugi set što je odmah vidljivo i na rezultatu, 6:3. Igor Lovrinov prvi puta u igru uvodi Sennu Ušić Jogunicu koja je na EP stigla ozlijeđena, no fizioterapeut Dean Mišura i liječnik Ljudevit Sović uspjeli su je osposobiti te je uspjela pomoći ekipi. Međutim, samopouzdanje Njemica je očito te razliku od 4 poena dobro čuvaju (14:10) i povečavaju na +5. Borbenost Lovrinovih izabranica ponovno dolazi do izražaja, smanjuju razliku na -1. Njemice, predvođene s Brinker te Furst koja odlično razigrava svoju ekipu u završnici rade seriju i uzimaju i drugi set identičnim rezultatom 25:23.

Izbornik Lovrinov treći set započinje sa Fabris i Sanjom Popović u postavi , ali njemačka ekipa koristi greške Hrvatica na servisu za početnih 4:0. Samopouzdanje Njemica vidljivo je i na prijemu servisa i u bloku, no Hrvatice su na ovom natjecanju već pokazale da nikada ne odlustaju pa i izjednačenje 10:10 govori u prilog tome da je nasuprot Njemica odlična ekipa koja nije izbubila nadu da se rezultat još može promijeniti . Odličnom reakcijom Maje Poljak naše reprezentativke prelaze u vodstvo, a poenom neumorne Fabris povečavju na +2. U igru ponovno ulazi Ušić, ali set se lomi i Njemice su korak do polufinala, 20:16. Koncentrirano privode set kraju (25:18), te slave zajedno s publikom.

Istina je da su Njemice igrale na domaćem terenu, da su od početka prvenstva u Halleu, da su imale dva dana odmora, ali istina je i da našoj ekipi ne treba tražiti alibi. Pokazale su puno. Ponovno se odbojka u Lijepoj našoj pratila uz male ekrane. I nisu vratile hrvatsku odbojku na veliku scenu, dokazale su da joj je tamo mjesto. (HOU)