(Foto: https://www.juliensauctions.com)
Koliko će kaciga iz filma vrijediti na aukciji? Pogotovo uzme li se u obzir da su maska i kaciga Dartha Vadera na aukciji prikupili više od milijun dolara
Vrijednost filmskih memorabilija uvijek je povezana s važnošću filma iz kojeg dolazi, a ključni rekviziti najvećih filmova svih vremena uvijek donose aukcijske cijene proporcionalne njihovom vremenu u središtu pozornosti.
To čini nadolazeću aukciju svemirskog odijela koju je koristio astronaut dr. Dave Bowman u remek-djelu Stanleyja Kubricka, 2001.: Odiseja u svemiru (MGM, 1968.), potencijalnom SF aukcijom godine, piše Mike Hanlon za New Atlas.
Scenarij za film napisali su Kubrick i Arthur C. Clarke, i iako je u ranim danima doživio značajne kritike, film se danas smatra istaknutim umjetničkim ostvarenjem 20. stoljeća te ga se neizostavno navodi kad se raspravlja o najvećim filmovima svih vremena.
Svemirsko odijelo koje je često u glavnom kadru sastoji se od kombinacije različitih dijelova koji se koriste u filmu. Npr. neke kacige su se tijekom proizvodnje ponovo upotrebljavale i prerađivale, a ova sadrži više slojeva od ukupno čak četiriju različitih boja.

(Foto: Julien’s / Aukcija za odijelo će biti održana u petak i subotu, 17. i 18. srpnja)
To ukazuje da su je u više scena koristili različiti glumci. Gotovo kompletni filmski kostim sastoji se od srebrnog svemirskog odijela, plavog ruksaka i bijele kacige.
Smatra se da je konkretna kaciga korištena u sceni u kojoj Bowman »ubija« superračunalo HAL 9000, a riječ je o jednoj od najpoznatijih scena znanstvene fantastike svih vremena.
Ovo je kaciga koju je Bowman nosio dok je Hal izgovarao riječi: »Stop Dave. Stop Dave. I am afraid. I am afraid Dave«.
Dr. Dave Bowman (Keir Dullea) jedini u filmu nosi zelenu kacigu, a zelena kaciga pojavljuje se upravo u toj sceni. Žuto odijelo i odgovarajuću kacigu nosio je pak Gary Lockwood kao dr. Frank Poole dok je on lebdio u svemiru.
Koliko će ova kaciga vrijediti na aukciji? Vjeruje se da ju je nosio Keir Dullea, koji je prikazao dr. Davea Bowmana, vodećeg astronauta u misiji. Službene procjene govore o 100.000 do 200.000 dolara, no uzme li se u obzir da je riječ o značajnom predmetu relevantnog umjetničkog ostvarenja 20. stoljeća i s obzirom da su maska i kaciga Dartha Vadera prikupili više od milijun, tko zna?
Pripremio: B. Jagačić
I ovo je vrlo interesantan podatak koji ste iznijeli. Hvala što ste odlučili podijeliti s nama!
Interesantan prilog. Godine 1993. aukcijska kuća Sotheby prodala je oko 1/3 grama, dakle manje od dva karata, stijene donesene s Mjeseca. Cijena je bila upravo fantastična: 442000 US $. Grubom ekstrapolacijom se dolazi do cijene od oko 1.3 milijarde dolara za kilogram mjesečeva tla. Naravno, u slučaju da se tolika količina pojavi na tržištu, zbog veće bi ponude cijena neizostavno pala, ali bi vjerojatno još uvijek bila ogromna. Vrlo veliku cijenu, 200000 US $ po gramu, postigla je i krhotina s Mjeseca koja je u obliku meteorita prije nekoliko mjeseci pala na Zemlju. To je još jedna potvrda da bi propisno certificirani komadić Mjeseca mogao cijenom nadmašiti bilo koji rijetki mineral ili dragi kamen Meteoriti su oduvijek bili predmet velike inspiracije i interesa ljudi.