Triler u Dalićevoj režiji završio plasmanom Hrvatske u polufinale SP-a!

(Foto: HNS)

Rusi su brzo sabrali, skupili redove i šokirali nas u 31. minuti zgoditkom Čeriševa (1:0), no već u 39. minuti Kramarić popravlja situaciju te igrači odlaze u svlačionicu s izjednačenim rezultatom

U još jednom hitchcockovski napetom triler u režiji Zlatka Dalića, njegovi su izabranici u jučerašnjem četvrtfinalu porazili domaćina Rusiju te se plasirali u polufinale Svjetskog prvenstva u nogometu, svrstavši se među četiri najbolje reprezentacije svijeta. U polufinalu nas čeka respektabilna, uvijek neugodna reprezentacija Engleske. Sada napokon možemo reći: Do svidanja Rusija – hello England!, ali bilo je sve samo ne jednostavno.

Bila je to zapravo neočekivano teška utakmica! Treba spomenuti da je naša nogometna vrsta igrala protiv 12 igrača; domaćini su imali svog “Messija” u obliku desetaka tisuća glasnih mavijača na tribinama.

Iako je u samom otvaranju Hrvatska djelovala suverenije te se na trenutak gotovo učinilo da će utakmica biti »šetnja kroz park«, Rusi su brzo sabrali, skupili redove i šokirali nas u 31. minuti zgoditkom Čeriševa (1:0), koji se odlučio na udarac s dvadesetak metara i sjajno pogodio rašlje za vodstvo domaćina Prvenstva.

Srećom, slično kao i u prethodnoj utakmici protiv Danske, slavlje protivnika nije (predugo) trajalo; Hrvatska se uspjela vratiti u teškim trenucima te je poravnala nakon samo osam minuta. Mandžukić je ubacio za Kramarića, koji glavom iz blizine pogađa za 1:1. Bio je to, s psihološke točke gledišta izuzetno važan gol jer su naši otišli u svlačionicu s izjednačenim rezultatom što je olakšalo povratak u drugo poluvrijeme.

Prvo poluvrijeme dokazalo je kako nogometu nije sve u ljepoti igre te su Rusi, unatoč tehnički nadmoćnijim igračima hrvatske reprezentacije, uspjeli nametnuti svoj tvrdi, pomalo šablonski, ali kako se pokazalo prilično učinkovit stil igre i postavili »granitnu« obranu.

U drugom poluvremenu Hrvatska ostavlja bolji dojam. Perišić u 60. minuta šutira prema golu, ali nažalost iz odlične situacije pogađa vratnicu. Zgoditak nam je izmaknuo za dlaku. U sudačkoj nadoknadi Subašić je odlično zaustavio pokušaj Smolova, unatoč problemu s ozljedom stražnje lože.

Ah taj Fernandes!

Hrvatska i Rusija tako su još jednom morali u produžetke, a Vida je u 101. minuti najviše skočio nakon Modrićevog kornera i poslao loptu u mrežu za prednost Dalićevih izabranika (2:1). I taman kad smo pomislili da je sve gotovo, da smo si osigurali polufinale, glavom nam je »zapaprio« Fernandes u 115. minuti iskoristivši centaršut Dzagoeva iz prekida te postigao izjednačenje za Rusiju (2:2). Uslijedilo je još jedno raspucavanje s bijele točke, kao i u osmini finala, kada smo na jedanaesterce savladali Dance. Srećom, taj isti Fernandes nam je vratio »uslugu«, kada je u ispucavanju jednaesteraca promašio vrata.

Unatoč ozljedi noge, hrvatski je vratar Subašić ponovno bio na visini zadatka te uspio poljuljati domaćina obranivši prvi pokušaj Smolova. No u drugom pucanju ruski golman Akinfejev je zaustavio neuvjerljiv šut Kovačića, a u trećoj je Fernandes promašio okvir gola. Precizni su bili Dzagoev, Ignjašević i Kuzjajev s jedne, odnosno Brozović, Modrić, Vida i ponovno na kraju Rakitić koji je prekinuo dramu i uveo nas u veliko hrvatsko slavlje, a kapetan »Vatrenih« Luka Modrić još je jednom  sasvim zasluženo, ponio titulu najboljeg igrača utakmice.

Polufinale protiv Engleske na rasporedu je u srijedu, 11. srpnja u 20:00 sati po hrvatskom vremenu, na stadionu Lužnjiki u Moskvi, a dan ranije sastaju se Francuska i Belgija.

Iako je na trenutke bilo slabosti u našoj igri »Vatreni« su pokazali da one ponekad mogu nadvladati srčanošću i upornošću te im nećemo nimalo zamjeriti još jednu »predinfarktnu« utakmicu kakvu su nam (ponovno) priuštili. Samo neka tako nastave i dalje, do same završnice SP-a i time ne samo ponove već i nadmaše uspjeh »zlatne«, točnije brončane generacije iz 1998…

»Čini nas iznimno sretnima i ponosnima što smo nakon 20 godina ponovno u polufinalu. Iza nas je težak put, mnogo smo pehova prošli na prijašnjim velikim natjecanjima, no sada nam se sve vraća. Nadam se da ćemo otići i dalje, imamo sve predispozicije, i mislim da možemo napraviti dodatni korak prolaska u finale«, rekao je hrvatski izbornik Zlatko Dalić održao je konferenciju za medije po završetku četvrtfinalnog ogleda s Rusijom u Sočiju.

Govoreći o jedanaestercima, kazao je: »Odredili smo pucače unaprijed, jedino nam je nedostajao peti, ali Vida je rekao da će on pucati. Ostalo su bili vezni igrači, svi su podržavali jedni druge kroz dogovore i razgovore. Pokazali su karakter i svaka im čast. Sreća prati hrabre!«

»Nadam se da ćemo igrati bolje nego protiv Rusije. Engleska je dobra, posebno u prekidima, a obje momčadi igraju pod velikim pritiskom zbog očekivanja plasmana u finale. Znamo koliko cijela zemlja očekuje od nas, pa i koliko mi sami očekujemo od sebe. Bit će to zahtjevan dvoboj, no dobro ćemo se pripremiti«, izjavio je kapetan Luka Modrić, ponovivši na neki način ono što i izbornik, ali i igrači govore još od početka SP-a. Nadajmo se da će tako i biti i da ćemo gledati uvjerljiv nastup “Vatrenih” u srazu protiv Engleske.

Konferencija za novinare nakon utakmice

RUSIJA – HRVATSKA 5:6 (2:2, 1:1, 1:1 – 11m)

SP 2018., četvrtfinale.

Stadion Fišt, Soči.

Sudac: S. Ricci (Brazil)Strijelci: 1:0 – Čerišev (31′), 1:1 – Kramarić (39′), 1:2 – Vida (101′), 2:2 – Fernandes (115′)

Jedanaesterci: Smolov – Subašić brani, 2:3 – Brozović, 3:3 – Dzagoev, Kovačić – Akinfejev brani, Fernandes – promašaj, 3:4 – Modrić, 4:4 – Ignjaševič, 4:5 – Vida, 5:5 – Kuzjajev, 5:6 – Rakitić.

Žuti kartoni: Lovren (35′), Strinić (38′), Vida (101′), Gazinskij (109′), Pivarić (114′)

Rusija: Akinfejev, Fernandes, Kutjepov, Ignjaševič, Kudrijašev, Čerišev (67′ Smolov), Kuzjajev, Zobnin, Golovin (102′ Dzagoev), Samedov (54′ Erohin), Dzjuba (79′ Gazinskij). Izbornik: S. Čerčesov.

Hrvatska: Subašić, Strinić (74′ Pivarić), Vida, Lovren, Vrsaljko (97′ Ćorluka), Rakitić, Modrić, Perišić (63′ Brozović), Kramarić (88′ Kovačić), Rebić, Mandžukić. Izbornik: Z. Dalić.