PBZ Zagreb Indoors: Prvi put bez Hrvata u u četvrtfinalu

Španjolac Granollers će u četvrtfinalu igrati protiv Nizozemca Igora Sijslinga, koji je sa 7:6 (3), 4:6 i 6:1 izbacio drugog nositelja, Francuza Adriana Mannarina i tako pripremio najveće iznenađenje dana

Prvi put otkako se unazad 10 godina održava ATP turnir PBZ Zagreb Indoors igrat će se četvrtfinale bez hrvatskih tenisača. Zadnji koji je imao šansu proći među osmoricu najuspješnijih bio je Ivan Dodig, no u jučerašnjem susretu 2. kola on je izgubio sa 7:6 (8), 4:6, 6:3 od osmog nositelja Španjolca Marcela Granollersa (na slici).

Šteta, jer ishod je moga biti i drugačiji. Naime, Dodig u prvoj dionici propustio čak pet set lopti: jednu kod 5:4, dvije kod 6:5 i dvije u tie-breaku. I pritom je imao nekoliko odličnih prilika za poentiranje, no udarce koje na mreži inače rutinski pogađa ovaj put je promašio. Šansa za preokret se ukazala u drugom setu, koji je Dodig osvojio, no u trećoj dionici je izgubio servis kod rezultata 3:4 i to je bilo odlučujuće.

“Igrao sam u prvom setu onako kako sam želio. Nažalost, nisam iskoristio prilike koje sam imao. Nakon prvog seta sam fizički pao, jer mi je prvi set odnio previše energije. Promašio sam previše voleja, koji je moj najjači udarac, a posebno važan je bio onaj na set-loptu. Prvi set je bio smjernica; uzeo mi je puno energije. Noge su bile sporije, a osjetilo se i na servisu”, rekao je Dodig.

I Granollers se složio da je prvi set izuzetno bitan: “Bilo je vrlo važno što sam osvojio prvi set. Sjećam se našeg međusobnog susreta ovdje prije četiri godine, izgubio sam glatko. No svaki meč je drugačiji, a ja sam danas igrao bolje nego tada”, rekao je Španjolac. Na konstataciju da je ovime turnir ostao bez Hrvata dodao je: “Ovo je moj posao. Žao mi je zbog publike, no ovdje su Hrvati toliko puta osvajali naslov da je vrijeme da i mi ostali dođemo na red”.

Bio je to njihov treći međusobni susret i druga pobjeda 28-godišnjeg Španjolca, trenutačno 55. tenisača svijeta. Prije četiri godine Dodig je u Domu sportova slavio 6:3 i 6:2, dok je Španjolac bio uspješniji lani u Roland Garrosu. Dodig je tada kod rezultata 2:2 u prvom setu predao zbog ozljede.

Dodig je 2011. pobijedio u Zagreb, a iduće tri godine je završavao nastup u četvrtfinalu. Nažalost, ove godine je posrnuo već u drugom kolu.

Granollers će u četvrtfinalu igrati protiv Nizozemca Igora Sijslinga, koji je sa 7:6 (3), 4:6 i 6:1 izbacio drugog nositelja, Francuza Adriana Mannarina i tako pripremio najveće iznenađenje dana.

Litvanac Ričardas Berankis je također priredio iznenađenje, izbacivši četvrtog nositelja Gilesa Mullera, iako je Luksemburžanin bio nadomak pobjedi, jer je osvojio prvi set te u tie-breaku drugog vodio 5-2. Na kraju je sa 3:6, 7:6 (5), 6:4 prošao Berankis, kojem je to prvi plasman u četvrtfinale na nekom ATP turniru od Moskve u listopadu prošle godine.

Treći nositelj, Španjolac Guillermo Garia-Lopez je protiv Damira Džumhura iz Bosne i Hercegovine izgubio samo dva gema (6:1, 6:1), a uvjerljiv je, pobijedivši za manje od sat vremena (6:3, 6:1) bio i sedmi nositelj Viktor Troicki iz Srbije protiv Japanca Soede. Andreas Seppi, peti nositelj, imao je težak posao protiv Britanca Warda (3:6, 7:6, 6:4), no igrat će u četvrtfinalu Zagreba, prvi put od 2006. godine.