Nastavljen pobjednički niz: Hrvatska u četvrtfinalu SP-a u Rusiji

»Vatreni« među osam najboljih na svijetu!

»Bila je to utakmica koja je završila na nevjerojatno dramatičan način, a tako je i počela«, piše BBC

Očekivano, kako nogometno Svjetsko prvenstvo odmiče dalje, utakmice postaju sve teže, što je pokazala dramatična utakmica u osmini finala u kojem je Hrvatska naposljetku pobijedila reprezentaciju Danske (4:3) i osigurala si plasman u četvrtfinale, svrstavši se među osam najboljih reprezentacija svijeta. Utakmica je završili izvođenjem jedanaesteraca u kojima se Hrvatska pokazala uspješnijom , nakon što su u igri golove dali M. Jorgensen (1′) nakon čega je na 1:1 izjednačio Mandžukić (4′).

BBC piše kako je Danijel Subašić obranio tri penala te je Hrvatska izbacila Dansku s natjecanja u ‘penalima koji su svima kidali živce’.

»Bila je to utakmica koja je završila na nevjerojatno dramatičan način, a tako je i počela«, piše BBC. Podsjećaju da je Hrvatska pobijedila Argentinu 3:0, ali da je u jučerašnjoj utakmici bila tek »sjena one momčadi«.

Hrvatska nogometna reprezentacija će 7. srpnja u Sočiju igrati s domaćinom Rusijom.

Početak u Nižnjem Novgorodu nije mogao biti uzbudljiviji: na isteku prve minute M. Jorgensen je iz gužve u hrvatskom šesnaestercu poslao loptu ispod Subašića za 0:1, a već u četvrtoj Mandžukić je odbijenu loptu u danskom šesnaestercu proslijedio u mrežu za 1:1.

Potom se utakmica usporila i do poluvremena su obje momčadi imale tek nekolicinu prigoda (Perišić, Braithwaite, Rakitić, Rebić, Lovren, Eriksen), a u nastavku su vratari posla imali tek u završnih petnaestak minuta, ali niti jedna momčad nije mogla do pobjedničkog pogotka.

U produžecima je Danska bila opasniji suparnik, no najveća se šansa otvorila Vatrenima u 115. minuti. Modrić je sjajno proigrao Rebića, koji u stopostotnoj prigodi iznuđuje kazneni udarac, ali danski golman Schmeichel je zaustavio pokušaj hrvatskog kapetana s 11 metara.

Pristupilo se stoga izvođenju jedanaesteraca, a hrvatski vratar Danijel Subašić je obranio udarce Eriksena, Schönea i N. Jorgensena. Za Dance su pogađali Kjaer i Krohn-Dehli, a za Hrvatsku Kramarić, Modrić i u posljednjoj seriji Rakitić za veliko slavlje i ostanak na Svjetskom prvenstvu.

Ne mogu doći k sebi. Jedanaesterci su lutrija, a večeras je ta lutrija bila na našoj strani. Drago mi je da sam pridonio uspjehu reprezentacije, razveselio narod«, rekao je junak utakmice Danijel Subašić.

Jako teška utakmica, bila je velika sparina, teško je bilo trčati. Morali smo to riješiti prije, no mi očito ne možemo bez drame. Hvala Bogu ovog puta se vratilo«, rekao je Luka Modrić koji je promašio s bijele točke u 117. minuti.

HRVATSKA – DANSKA 4:3 (1:1, 1:1 – 11m)

SP 2018., osmina finala.

Stadion Nižnji Novgorod, Nižnji Novgorod.
Sudac: N. Pitana (Argentina)
Strijelci: 0:1 – M. Jorgensen (1′), 1:1 – Mandžukić (4′)
Jedanaesterci: Eriksen – Subašić brani, Badelj – Schmeichel brani, 1:2 – Kjaer, 2:2 – Kramarić, 2:3 – Krohn-Dehli, 3:3 – Modrić, Schöne – Subašić brani, Pivarić – Schmeichel brani, N. Jorgensen – Subašić brani, 4:3 – Rakitić
Žuti kartoni: M. Jorgensen (115′)
Hrvatska: Subašić, Strinić (81′ Pivarić), Vida, Lovren, Vrsaljko, Brozović (71′ Kovačić), Rakitić, Perišić (97′ Kramarić), Modrić, Rebić, Mandžukić (108′ Badelj). Izbornik: Z. Dalić.
Danska: Schmeichel, Kjaer, Knudsen, Christensen (46′ Schöne), M. Jorgensen, Dalsgaard, Delaney (98′ Krohn-Dehli), Eriksen, Braithwaite (106′ Sisto), Poulsen, Cornelius (66′ N. Jorgensen). Izbornik: A. Hareide. (zg-magazin / hns)