Hrvatska osigurala plasman na Europsko prvenstvo

Naši su dobro igrali do posljednjih deset minuta kad su saznali rezultat iz Rima

Posljednju utakmicu u kvalifikacijskoj Skupini H za odlazak na EP 2016. godine Hrvatska je odigrala na Malti. Uz minimalnu pobjedu, osigurano je i drugo mjesto na tablici te plasman u Francusku.

Pomogla je Italija koja je u Rimu svladala Norvešku 2-1 iako je Norveška vodila 1-0 do 72. minute. Golove za Italiju postigli su Florenzi u 73. i u 82. Pelle.

„Rekao sam i u najavi da će ovo za nas biti teška utakmica. Imali smo imperativ da pobijedimo, a protiv Bugarske smo se po onom terenu dosta energetski potrošili i momčad je opet kvalitetno odreagirala, a kod nekih se vidjelo da je nestalo svježine. Nakon 90 minuta mislim da smo zasluženo došli do tako značajne pobjede, pobjede koja nas je odvela tamo gdje nam je mjesto“, poručio je izbornik Ante Čačić nakon utakmice.

Nakon početnog ispitivanja snaga, Hrvatska je očekivano pritisnula domaćina, a prve su se prilike otvorile Nikoli Kaliniću i Ivanu Perišiću, koji ih ipak nisu iskoristili.

Malteška se mreža ipak zatresla u 25. minuti, kada je ubačaj s desne strane stigao do Perišića, koji je pucao s ruba kaznenog prostora i uz malu pomoć domaćeg braniča matirao vratara Andrewa Hogga. Mogli su Vatreni prije odmora i do drugog gola, no Perišić te Marko Pjaca nisu bili precizni.

U nastavku utakmice hrvatski su reprezentativci sačuvali svoju prednost, pri čemu su Pjaca, Perišić te pričuva Kramarić bili najbliži postizanju novog pogotka, te uz dvije mirne intervencije Danijela Subašića. Naši su dobro igrali do posljednjih deset minuta kad su saznali rezultat iz Rima. Igrači su se povukli na svoju polovicu i čekali da sudac odsvira kraj.

U preostalim susretima u Skupini H, Italija je preokrenula vodstvo Norveške (2:1), potvrdila prvo mjesto i poslala Norvežane u doigravanje, a Bugarska je pobijedila Azerbajdžan 2:0. (zg-m)