Mjere pronatalitetne politike koje provodi Grad Zagreb, uključujući i najnoviju mjeru – Roditelj odgojitelj, bile su tema okruglog stola održanog u četvrtak u prostoru Tribina grada Zagreba. Budući da Grad Zagreb, u suradnji sa stručnjacima, još od 2000. godine osmišljava i provodi mjere socijalne i pronatalitetne politike, gradonačelnik Milan Bandić uvodno je naglasio važnost demografske obnove Hrvatske i razvoja demografske politike, kao odgovora na negativni trend depopulacije prisutan u Hrvatskoj posljednjih desetljeća.
»Ponosan sam jer u Zagrebu bilježimo pozitivne demografske trendove. Ove godine upisali smo 1600 prvašića više nego 2009. godine«, rekao je gradonačelnik Bandić te istaknuo kako je do travnja ove godine zaprimljeno 3.015 zahtjeva za mjeru Roditelj odgojitelj, od kojih je pozitivno riješeno više od 2.500.
O mjerama pronatalitetne politike govorili su stručnjaci s Ekonomskog i Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagreb, demograf prof. dr. sc. Anđelko Akrap i izvanredna profesorica dr. sc. Slavica Blažeka Kokorić, predstavnik Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, državni tajnik doc. dr. sc. Marin Strmota, te korisnica mjere Roditelj odgajatelj Ivana Danek.
Ostale mjere kojima Grad Zagreb još od 2000. godine pokazuje socijalnu osjetljivost i svijest o važnosti demografskih pitanja uključuju sufinanciranje cijene vrtića, pomoć za opremu novorođenog djeteta, pomoć za djecu u obliku obiteljskih paketa, stipendije za učenike i studente, besplatni udžbenici za učenike osnovnih i srednjih škola. Također, mjere uključuju i besplatne godišnje pokazne karte ZET-a za učenike iz obitelji slabijeg socijalnog statusa te subvencionirani javni prijevoz za sve učenike i studente, sufinanciranje produženog boravka i prehrane u osnovnim školama, subvencioniranje kamata za stambene kredite za mlade znanstvenike te aktivne mjere zapošljavanja i poticanja poduzetništva.
Osim toga, 1. srpnja ove godine otvara se i Gradski ured za demografiju koji će objediniti poslove praćenja i analize tekućih demografskih kretanja i analize promjena u demografskim i društvenim strukturama Grada, na temelju kojih će osmišljavati i predlagati strateške programe i projekte. (zagreb.hr)
Lijepa mjera, no koliko je trajna? Već sutra (kad prođu izbori) može se reći: nema novca! A evo kako to rješavaju u razvijenom svijetu:
1. Suprug ima veliku plaću, pa mu nije problem uzdržavati obitelj.
2. Radno je vrijeme fleksibilno, pa i žena-majka može raditi prema svojim mogućnostima. Tako recimo medicinska sestra stoji na raspolaganju 2-3 dana tjedno, pa je se zove samo ako se ukaže potreba za njezinom pomoći.
Mjera (1) uči muškarce (očeve) odgovornosti, a mjera (2) daje ženi materijalnu neovisnost od muža. Svatko uzdržava sebe, a za djecu se brinu oboje – otac dajući novac, a majka radeći po kući. Uz takav stil rada bilo bi i manje nezaposlenih, jer bi se oslobodilo dobar dio radnih mjesta koje sada zauzimaju žene koje rade puno radno vrijeme, i više od toga.
Pozdravljam ovu mjeru, to je ono što nam treba
Ovo je odlična mjera, svaka čast!
Ovo je jedna po meni od najboljih mjera za demografiju u svijetu! Svaka majka sa troje i više djece jako teško ili gotovo nemoguće može uskladiti obaveze prema dijeci i poslu.