Damir Martin postavio novi europski rekord

Hrvatski je veslač do cilja stigao za 6 minuta, 41 sekundu i 65 stotinki i s tim rezultatom popravio vlastiti rekord iz kvalifikacija za gotovo šest sekundi, a time je postavio i novi rekord

Hrvatski olimpijac Damir Martin u nedjelju je u pobijedio u finalu samca na Europskom veslačkom prvenstvu u poljskom Poznanju. Nakon najboljeg vremena u kvalifikacijama, 26-godišnji Vukovarac dominirao je i u finalu osvojivši prvo europsko zlato u toj disciplini pri čemu je postavio i novi europski rekord!

Naime, hrvatski je veslač do cilja stigao za 6 minuta, 41 sekundu i 65 stotinki i s tim rezultatom popravio vlastiti rekord iz kvalifikacija za gotovo šest sekundi, a time je postavio i novi rekord.

Drugo mjesto pripalo je Čehu Ondřeju Syneku, aktualnom svjetskom i bivšem europskom prvaku, a brončana medalja Norvežaninu Olafu Tufteu.

Martin je u samcu dosad imao jedno srebro s EP-a iz Varesea iz 2012., a kao dio četverca uz Martina i Valenta Sinkovića te Davida Šaina osvojio je zlata na SP-ima 2010. i 2013. te vjerojatno najvrjedniju medalju, onu srebrnu s OI-ja u Londonu 2012.

»Bilo je nevjerojatno pobijediti. Od početka sam uhvatio dobru brzinu na vjetru. Kad sam vidio da je ostalo 500 metara do cilja, odlučio sam iskoristiti priliku i pobijediti«, rekao je Martin i dodao kako je nakon napornih treninga znao da može brzo veslati te da se svatko tko ga želi pobijediti mora dobro namučiti.

Ostali hrvatski natjecatelji nastupili su u utješnim finalima. Muški dvojac bez kormilara Marin Begović i Ante Janjić završio je nastup na europskoj smotri četvrtim mjestom u B finalu (ukupno 10. u Europi), dok su sestre Marcela i Karla Milošević ukupno 11. posada Starog kontinenta u disciplini ženskih dvojaca bez kormilara. (zg-magazin)